Zöld tevékenységek a DÓHSzK Gyöngyharmat Tagóvodában

Zöld tevékenységek a 2016/2017 évben

Szakmai programok, műhelymunkák

Szeptember:

• „Egészség és környezet” munkaközösség megalakulása, szakmai együttműködés a város tagóvodáiban lévő óvodapedagógusokkal.
  • „Csodabogár” környezeti tehetséggondozó műhelymunka éves tervezése. Nagycsoportos korú, téma iránt érdeklődő óvodások részvételével. http://www.energiakaland.hu/energiakucko http://www.csipogo.hu interneten lévő Energia- és környezettudatos programokat is megismernek. Felhívjuk a lehetőségre a családok figyelmét.

Október:

• Állatok világnapján kisvonatos kirándulásra megyünk. Az állatokat természetes élőhelyén megfigyeljük (vízimadarak, ártér élővilága). Egy óvodai napra kedves kis állatukat behozhatják. A gondozás során a felelős állattartás szabályaival ismerkedünk.
  • Madarász ovi programot indítunk. Ősz, tél, tavasz időszakra tervezünk. A MME kiváló munkatársa tartja nagycsoportosainknak. Terepi és benti élménypedagógiai tevékenységekkel. Pedagógiai munkánkban sikeresen hasznosítjuk.
  • Őszi sziget kialakítása óvodánk udvarán, ősz apóval és anyóval. Tökfaragó verseny alkotásainak kiállítása, díjazása. Töklámpás gyújtás, sütőtök evés a családok részvételével.

Március:

• Újra papír világnapot tartunk, felkínálunk kézműves technikákat a papír újrahasznosítására (kasírozás, újra papírkészítés, gyermekjátékok). Az alkotásokból kiállítást rendezünk.
  • Víz világnapjánkék pólóban érkezünk óvodába. A csoportok együtt lesétálnak a Duna partra.Vizsgálódunk, megfigyelünk, gyűjtögetünk, játszunk. Az élmények feldolgozása során vízzel kapcsolatos tablókat készítünk.
  • Föld órája: WWF Világméretű összefogás az éghajlatváltozás ellen. Plakátokat készítünk a szülőknek és a lakókörnyezetünkben kitesszük a tízemeletes házak bejárati ajtóira.

Április:

• Föld napján „Egy család, egy növény” felhívásunkra, nyitott délelőttöt rendezünk a családok részvételével. A kiskerteket beültetjük cserjével, növénnyel.  Óvodánk előtti örökbefogadott közterületünket is rendbe tesszük.
  • Föld napja rendezvény keretében délelőtt vetélkedőt szervezünk. Óvodásaink valamint tagóvodáinkból meghívott gyermekek, óvodapedagógusok részvételével. Hat állomásnál játékoskeretek között környezetvédelmi feladatokat, játékokat játszunk, forgószínpados megoldással.
  • Bázisóvodánk bemutatkozik Pest Megye Zöld Óvodáinak.

Kulturális programok, rendezvények

Május:

• A Madarak és fák napján hagyományainkhoz híven Családi napot tartunk. Kézműves tevékenységet kínálunk. A nagycsoportos óvodásokkal ovis táncot mutatunk be. Környezeti TOTÓT töltenek ki a részvevők.  Családi alkotásverseny „év madara, fája, emlőse, rovara” alkotások kiállítása, díjazása. Tűzoltó, rendőrautó bemutatók. Közös bográcsozás vacsora az udvaron.

Egészségmegőrző és sportprogramok, kirándulások

• Évszaki kirándulásainkat a Duna partra szervezzük, érdeklődő szülők bevonásával.
  • Óvodásainkkal minden második héten helyi terepre sétálunk, nyomon követjük az évszakok változásait, a növény és állatvilág sokféleségét, ránk gyakorolt hatását. A terepi séták hozzájárulnak lakóhelyünk megismeréséhez.
  • Évente kisvonatos és buszos kirándulásra elvisszük az óvodásainkat.

Dunakeszi, 2016. szeptember 29.
Druzsinné Nagy Eszter
Tagóvoda vezető