Nyitólap Zöld Óvodai Élet

Korszerűsítés, fejlesztés, bővítés a zalakarosi óvodában

A korszerűsítés tartalmi jellemzőit érdemes megismerni és minél több helyen alkalmazni, hogy megfelelő környezetkultúra alakuljon ki az óvodákban.

A zalakarosi óvodában 2012 nyarán a Nyugat-Dunántúli Operatív Program pályázatnak és a fenntartó önkormányzat jelentős anyagi támogatásának köszönhetően korszerűsítés, fejlesztés és bővítés történt, mintegy 100 millió forint értékben.

Ennek tartalma az energiatakarékosság biztosítására:

•  fűtés, világítás teljes korszerűsítése, energiatakarékos égők, kazáncsere,
  • napkollektor működtetése a napi használati meleg víz biztosítására,
  • valamennyi külső nyílászáró cseréje, az épület teljes hőszigetelése (aljzat, falak, padlástér),
  • 5 köbméteres esővízgyűjtő-tartály elhelyezése az óvoda udvarán az esővíz felfogására, növények, udvar, homokozó locsolására,
  • ipari mosógép és mosogatógép használata a takarékosságból.

A mozgásszükséglet kielégítése érdekében a következő fejlesztésekre került sor:

• Az óvodaudvar területének növelésével mód nyílt több játékeszköz beépítésére, nagymozgások biztosítására.
  • Fedett és nyitott teraszok területének bővítésével több időt tudnak tölteni a szabadban, a friss levegőn.
  • Fásítás az udvaron, az óvoda kerítése mellett, labirintus telepítése örökzöld növényekből.
  • Új mozgásfejlesztő eszközök telepítése: mászó fal, egyensúlyfejlesztő rugós játékok teszik lehetővé a mozgásfejlesztést.
  • Nagyméretű tornaterem kialakítása a kiszolgáló helyiségek helyén. Így rossz idő esetén is rendszeresen biztosítható a nagymozgások, a mozgáskoordinációk fejlesztése.
  • Termi mozgásfejlesztő eszközök vásárlására nyílt lehetőség: mászó modulok, egyensúlyozó szettek, bújócskacső, függőhinta, udvari egyensúlyozó eszközök, biciklik, rollerek, mérleghinták.

A környezeti nevelés minőségi és tartalmi javítása érdekében a következő beszerzéseket tudtuk megvalósítani:

• környezeti nevelés témaköreihez igazodó társas és egyéb játékok: érzékszervek, foglalkozások, fejlődés (madár, rovar, kétéltű)
  • környezeti megfigyelések eszközeinek bővítése: gyermektávcsövek, madárhangot utánzó sípok, bogárnézők, iránytűk

A pályázat kivitelezése során mind a gyermekek, mind a dolgozók munkakörülményei jelentősen javultak:

A dolgozók részére korszerű öltöző, mellékhelyiségek, iroda, mosó-vasaló helyiségek kerültek kialakításra. A raktározási lehetőség bővült több, beépített szekrénnyel felszerelt raktárral, és kiépült az internetrendszer az óvoda valamennyi helyiségében.

A gyermekek részére megvalósult fejlesztések eredményeként tágas, világos csoportok, öltöző, fejlesztőszoba épült, a burkolatok, falak, szekrények meleg színt kaptak, és szélfogó épült az udvari kijáratnál.

A pályázat akadálymentesítésének megvalósítása során a mozgássérülteknek mozgássérült WC, látássérültek számára kiépített vezetőcsík, hallássérülteknek indukciós hurok került beépítésre.

A terasztok, a bejárati járda csúszásmentesítése szintén megtörtént.

Az önkormányzat a szelektív hulladékgyűjtés kiszélesítésére és bővítésére településszinten pályázott. Az óvoda 3 csoportjában korszerű papírgyűjtők, az udvarra biztonságos óvodai szemetes, valamint elemgyűjtő került.

Novák Ferencné
óvodapedagógus