Ízek és illatok az ajkai Patakparti óvodában
Ízek és illatok az ajkai Patakparti Óvodában
Veszprém megye Zöld Óvoda Bázisintézményeként mi is nagyon vártuk már a karácsonyt. Az adventi készülődés jegyében megrendezett november 18-ai foglalkozásunk ennek megfelelően két ünnepi témát is érintett: a mézeskalács készítést és az illóolajokat, aromaterápiát.
Fontosnak tartjuk, hogy megismerjük a mézeskalács eredetét, a jelképeit, az ünnephez kapcsolódó hagyományokat, szokásokat. Ezért első vendégünk Drótos Gyöngyi, a Zalaszántói Mézeskalács Ház Múzeum vezetője volt. Ennél megfelelőbb helyre nem is fordulhattunk volna kíváncsiságunkkal. A sok érdekes és hasznos ismereten túl lehetőségünk nyílt, hogy betekintsünk a mézeskalács készítés rejtelmeibe is. Gyöngyi legyúrt egy adag tésztát, hogy közben megmutathassa azokat a fogásokat, amikkel megkönnyíthetjük a mézesek készítését. Elmagyarázta a sokunk számára rejtélyes terülő máz és egyéb díszítő mázak közti különbségeket, a fortélyokat, trükköket ki is próbálhattuk. A sok-sok információ, gyakorlati tanács után megcsodálhattuk és meg is vásárolhattuk Gyöngyi csodás, egyedi mézeskalácsait. A múzeum Ajkáról kevesebb mint egy óra alatt elérhető autóval, ott helyben még több csodát találhat az ember.
Az adventi várakozáshoz hozzátartozik az egymásnak szánt ajándékok kitalálása, megvásárlása is – de nagyon nem mindegy, mit ajándékozunk egymásnak! Az egészségünk fenntartása az egyik legfontosabb dolog nemcsak a mindennapokban, hanem az ünnepek alkalmával is. Szerettünk volna példát adni arra, hogyan tudunk családunknak, óvodai csoportunknak egészséget ajándékozni. Ezt a törekvésünket segítette második vendégünk, Dr. Takács-Tóth Diána okleveles aromaterapeuta, vegyész, a gyógyszerészi kémia doktora, termékfejlesztő a Herba Therapy Kft. egyik alapító tagja. Céljuk, hogy előadásaikkal bemutassák a természetes gyógyulás lehetőségeit, új, kiegészítő utat mutatva a hagyományos orvoslás mellé. Ennek nem csak a terapeuta odaadása, a vele való személyes kapcsolat, de többek között egy mai szemmel szokatlan, de mégis ősi eszköztár is része: a gyógynövények és növények segítségül hívása. Termékeik bemutatója során Diána bevezetett minket a gyógynövények, az illóolajok szelíd egészségmegőrző módszerébe. Sok illóolajat megszagolhattunk, megtudtuk, melyik miben segít. Megismertük, hogy a diffúzorral a levegőbe juttatott gyógynövényi kivonatok, párlatok hogyan tudják közösségekben, családban megelőzni a betegségek kialakulását, vagy ha már kialakultak, miként támogatják a betegségek mielőbbi gyógyulását. A széleskörű tájékoztató és termékbemutató után alkalmunk nyílt a felmerülő kérdéseinket feltenni, egyéni konzultációt kérni és a termékekből vásárolni. A csoportunkba vásárolt diffúzor és a citrom illóolaj erőteljes légfertőtlenítő hatása miatt segítségünkre lesz a mindennapokban a betegségek megelőzésében.
Javasoljuk, hogy hívjátok meg őket egy-egy előadásra, sok érdekes és hasznos ismeret birtokába juthattok, ha ez a két téma érdekel benneteket!
Bolla Zoltánné környezeti nevelő, mentor
Ajka Városi Óvoda