15 éves a Zöld óvoda

A 15 éves Zöld Óvoda pályázat margójára

Hogyan is kezdődött? - Két nagyon erős hatás jelent meg az ezredforduló környékén:

-     az egyik, a hazai óvodai nevelésünk értékeinek jelenléte és dicsőséges elismerése itthon és a nemzetközi iskoláskor előtti nevelés palettáján,

-     a másik, az ENSZ fenntartható fejlődést támogató felhívásai.

1996-2005 között nagyon erős összefogás és szakmai élet folyt a hazai óvodai nevelés területén. Az óvodapedagógusok szakmai elköteleződéssel és a magas szintű tudás mellett hittel végzett tevékenységeikkel ösztönözték az új dolgok megteremtését az óvodapedagógia megújításában.

Öröm volt szárnyalni, tervezni, vitatkozni, amikor a fejlesztés, a rendszerbe foglalás érdekében kiküldésre kerültek a felkérések, neves szakemberek, a gyakorlatban dolgozó óvodapedagógusok tömegesen vettek részt az előkészítő munkában. A cél hamar megfogalmazódott: az összeállított kritériumrendszerre épülő minősítő pályázattal átláthatóvá tudnánk tenni az óvodai környezeti nevelés tartalmát. A konkrét mérőeszköz a Zöld Óvoda Cím elérésében mérföldkő szerepet játszana, és önértékelés alapján a fenntartható fejlődés érvényesülésének szintjét tudná bizonyítani.

A szakmai viták, az elemző, értékelő műhelymunkák, az 500 óvodában kipróbált kritériumrendszer alkalmazhatóságának értékelése, mind-mind segítették a tervek megvalósítását. Ehhez nagymértékben hozzájárult a környezetvédelemért felelős tárca szakembereinek koordináló, segítő, támogató munkája is.

A tények és az elért eredmények igazolják, hogy mit jelentett a Zöld Óvoda cím pályázati úton való elnyerése. Büszkeséggel írom le: az első sikeres Zöld Óvoda pályázaton 2006-ban 109 óvoda kapott Zöld Óvoda címet, általuk megalapozva és azóta is működő, pályázati évenként bővülő, Magyarországi Zöld Óvodák Hálózatát. Most 15 évvel később már ezer felett van a Zöld Óvoda címmel rendelkező óvodai feladatellátási helyek száma.

Mennyi minden történt 15 év alatt!

Egy év áll rendelkezésünkre 2021. április 18-tól 2022. április 18-ig, hogy összegyűjtsük/feltérképezzük, láthatóvá és közzé tegyük a Zöld Óvoda pályázat születésének és kiteljesedésének eddig elért eredményeit.

A születésnap kapcsán jó megállni, visszanézni és elgondolkodni. Mit, mikor tettünk eredményesen és hasznosan, és mikor mit kellett volna másképpen csinálni. Persze közben az is felmerül, hogy hogyan tudjuk még jobban folytatni… mire lenne szükség a jövőben, hogy ne tűnjenek el az eddig elért eredmények, jó gyakorlatok a Zöld Óvoda pályázat tovább fejlődhessen - idővel minden óvoda zölddé váljon. Ebben a távlati célban bízom, ami remélem nincs is beláthatatlanul messze…

Villányi Györgyné

c. főiskolai docens


Az Állatok Világnapjához kapcsolódóan a Szegedi ÓVI Földmíves Utcai Óvodája zsiráf hetet tartott.

A Szegedi ÓVI Földmíves Utcai Óvodája, mint a Csongrád megyei Zöld Óvodák bázisintézménye, az Állatok Világnapja alkalmából rajzpályázatot hirdetett a Csongrád megyei Zöld Óvodák gyermekeinek.

Nagycsoportos kolléganőm megkért, kísérjem el őt, és hat nagycsoportosát a Magonc-napra. Örömmel mondtam igent, hiszen már többször vettem részt ezen az eseményen saját nagycsoportosaimmal, s mindig pozitív élményekkel tértünk haza.


A Dombóvári Szivárvány Óvoda és Bölcsőde, Szivárvány Óvodája Zöld Óvoda Bázisintézmény, „Egy csepp környezetvédelem” címmel szakmai konferenciát szervezett, 2017. március 22-én. „Minden egyes esőcsepp az ég egy csókja.” Friedensreich Hundertwasser A Víz világnapján, 29 óvodából, 53 óvodapedagógus vett részt a szakmai napon. A program célja, a Tolna megyei óvodák, Zöld Óvodák számára...

A Szent Jácint Görögkatolikus Óvoda 2016. november 16-án szakmai tanácskozásra, bemutatkozásra hívta a Szabolcs- Szatmár- Bereg megyei Zöld Óvoda munkatársait.

A 2016. november 19-november 27-ig tartó Európai Hulladékcsökkentési Héthez mindkét tagóvodánk - Nagykállói Brunszvik Teréz Óvoda és a Szivárvány Tagóvoda - csatlakozott.

„Zöld Óvodás vagyok” rajzpályázat kiállítása a Mosonmagyaróvári Vackor Óvodában

Dr. Kiss Ferenc, a Nyíregyházi Környezettudományi Egyetem intézetigazgatójának nagy sikerű előadása Salgótarjánban

A Nagykanizsa Központi Rózsa Óvoda Attila tagóvodája egész évet átölelő programsorozattal ünnepli a 10 éves „Zöld Óvoda” pályázatot.

A Zöld Óvoda pályázat 10. évfordulójához kapcsolódóan 2016. szeptember 15-én szakmai napot tartottunk, melyet dr. Estók János főigazgató nyitott meg

Kutyás fejlesztő programon vehettek részt a gyerekek Ajkán

2016. április 29-én a Hétszínvirág óvoda szervezte meg a VIII. KTF Konferenciát Szolnokon. A szervezési jogát a Tiszakécskei Városi Óvodák és Bölcsőde intézményegységtől vette át.

Az Ajka Városi Óvoda alkalmazotti közössége és az óvodák működését biztosító Városi Intézmények Működtető Szervezete dolgozói kirándulás keretében építette a közösséget, erősítette az összetartozás érzését.

Hol lehet dombot mászni, völgyben futni, vadon élő állatok nyomát kutatni, madárfüttyel énekelni? A kacskaringós zalai tájon át vajon hová indul a lelkes siserehad a ködös, kissé barátságtalan őszi időben, esőkabátokban, gumicsizmákban? Elárulom! Az Obornaki Nyitnikék Erdei Óvodába.

„Zöld erdőben jártam” Óvodás gyermekek ismerkedése az erdő élővilágával

Óvodánk 2009. óta látja el a Közép-Dunántúli Régió Zöld Óvoda Bázisintézményi feladatokat. Az elmúlt hat évben gyakorlati bemutatókat tartottunk projekt módszerrel, és kooperatív technikával a környezeti nevelés újszerű területeiről, jeles napokról. Bemutattuk közvetlen környezetünk lehetőségeit, új környezeti nevelési programokat ismertettünk meg a régió óvodapedagógusaival. A vállalkozó szellemű...

Attila nap a Nagykanizsa Központi Rózsa Óvoda Attila Tagóvodában

A gazdasági év határnapján történt a számadás, de a szórakozás és a lakodalmak kezdetét, a vásárok idejét is jelentette Szent Mihály napja. Ezt elevenítették fel a nagykanizsai óvodában.

Az Erdők Hetén a Zalaerdő Zrt. vendégei voltak a Pillangó csoport nagycsoportosai.

A Boldog Donáti Celesztina Piarista Óvoda idén először vitte a nagycsoportosokat erdei óvodába, de az élménybeszámolóból kiderül, hogy biztosan nem utoljára.

A Gyenesdiási Bölcsőde és Óvoda 16. alkalommal szervezte meg a Zöld Hetek elnevezésű környezetvédelmi rendezvénysorozatát.

A Kis-Balaton csodálatos környezete, a Kányavári-sziget sok érdekes látnivalót kínál az odalátogatóknak. A Zalakarosi Óvoda Katica csoportja itt ünnepelte a Madarak és fák napját.

Az Örökös Zöld Óvoda címmel rendelkező Nagykanizsa Központi Rózsa Óvoda Attila Óvoda beszámolója

Föld napja a Rákosmenti Százszorszép Óvodában

Melyek azok a kiemelt nevelési elvek, amelyek segítik a környezettudatos magatartás megalapozását? Hogyan lehet tartalmassá tenni a jeles napokat? Gyakorlati tanácsok


Egyszer minden óvodás gyermek életében eljön az a nap, amikor iskolába megy. Nem volt ez másként a Tesz-Vesz Óvoda Piros csoportjának néhány „házi botsáskájával” sem.

Mit és mennyit igyon gyermekünk? Mennyi lehet az elég? A családnak mi a szerepe az étkezési szokások kialakításban? Mit tegyünk az óvodában, hogy eleget igyanak a gyerekek?

Hazánkban arra ösztönzik az embereket, hogy aki csak teheti, termelje meg zöldségszükségletét a kertjében. Mi is erre hívjuk fel a szülők, a gyermekek figyelmét a Bagi Óvodában. Referencia ágyás lesz településünkön a mi kis dombágyásunk.

A békánál nincs középút. Vagy szeretem, vagy nem. De inkább nem: „… mert nyálkás, hideg, undorító, nem lehet megsimogatni.” Vajon a gyerekek is így látják? Béka? - „Pici, aranyos, nagyot ugrik…, s ha megcsókolják, átváltozik királyfivá.”

Három évvel ezelőtt csoportunk ajándékba kapott két darab bengáli botsáskát. Azóta már a harmadik „generációs” botsáskákat neveljük, és nevelésük során rengeteg ismeretet, tapasztalatot szereztünk a gyermekekkel.

A Föld Napja (április 22.) alkalmából számos rendezvényre került sor országszerte az óvodákban. A budapesti Hetedhét Óvoda (1154 Bp. Klapka György u. 27.) is megünnepelte a Föld napját, a gyerekek növényeket ültettek, és a földgömbbel ismerkedtek.

Az Akadémiai Óvoda és Bölcsőde (1022 Budapest, Barsi u. 3.) rövid összefoglalója egy megfigyelési élményről számol be.

Az intézmények háromnegyede egészséges ételekkel bővítette az étlapot az elmúlt években; több a zöldség, a gyümölcs és a hal, de még mindig kevés a tej és a teljes kiőrlésű pékáru az óvodákban - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat 2014. 04. 15-én.

A környezeti nevelés fejlesztése érdekében a Freinet-elvek szerint működő budapesti Csicsergő Óvodában, a belváros sűrűjében mit lehet tenni? „Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan” című írás megfogalmaz elméleti téziseket és sok gyakorlati tanácsot sorol fel …

A Nagykanizsa Központi Rózsa Óvoda Attila Tagóvoda 14. alkalommal szervezte meg a Nemzetközi Óvodapedagógiai Konferenciát.

A nagykanizsai óvodában Gyümölcsoltó Boldogasszony napján egy különleges, Benedek Elek kertjéből származó kékalma fát ültettek.

A madáretetés fontossága és nevelő hatása a munka jellegű tevékenység része. Helyi megoldásokkal kiváló nevelőeszköz.

A Zalavári Óvoda udvarára tévedő madarak a téli hidegben sincsenek magukra hagyva. Az érzelmi nevelés kitűnő példáját mutatja be a cikk, ahogyan az óvodás gyermekek féltő gonddal segítik a túlélést.

A korszerűsítés tartalmi jellemzőit érdemes megismerni és minél több helyen alkalmazni, hogy megfelelő környezetkultúra alakuljon ki az óvodákban.

A kapcsolatok hogyan és milyen módon segítik a gyermekek nevelését? Erre ad szép példát a cikk tartalma.