Zöld Óvodákat, Ökoiskolákat látogattak meg a Kárpátok Keretegyezmény nemzetközi, fenntarthatóságra nevelési szemináriumának résztvevői
„Fontos, hogy a diákok elkötelezettek legyenek a fenntartható fejlődés és a környezetvédelem ügye mellett” - mondta Maruzsa Zoltán köznevelési helyettes államtitkár 2019. április 17-én.
A Kárpátok Keretegyezményt a Kárpátok védelméről és fenntartható fejlődéséről hét ország (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Románia, Szerbia, Szlovákia és Ukrajna) írta alá 2003 májusában. Magyarország, mint a keretegyezmény soros elnöke, a fenntarthatóságra való nevelés témájában rendezett nemzetközi konferenciát. A tanácskozás központi témái a fenntarthatóságra való nevelés egészintézményes megközelítése a pedagógusok jó gyakorlatainak támogatása illetve azon nevelői kompetenciák voltak, amelyek képessé teszik a pedagógusokat a minőségi nevelésre, oktatásra.
és http://ofi.hu/en/carpathian-convention-seminar-education-sustainable-development-2019-hungary.
Az egyik meglátogatott Zöld Óvodáról szóló hír, az „Erzsébetváros” újság 2019/5. számában olvasható:
Külföldi látogatók az Erzsébetvárosi Magonc Óvodában
Óvodánkat felkérték a Kárpátok Keretegyezmény Konferenciájának színesítésére, így lettünk az eseményen az egyik bemutató intézmény. A konferencia központi témái a fenntarthatóságra nevelés egész intézményes megközelítése és a fenntarthatóságra nevelés pedagógus kompetenciái voltak.
Az EMMI munkatársai előzetesen bejárták az óvoda épületét. A közel 40 főt számláló – olasz, cseh, ciprusi stb. képviselőkből álló – látogatói csoport és az EMMI képviselői több intézményt felkerestek április 17-én, így váltásban tekintették meg óvodánkat.
Érdeklődéssel szemlélték a színes termeket, a környezetbarát módon kialakított csoportszobákat és kiszolgálóhelyiségeket. Bár a termek berendezése tükrözi a benne dolgozók egyéniségét, és a gyerekek igényéhez alkalmazkodik, mégis egységes óvodai képet alkot. Többen jelezték, nem is gondolták volna, hogy önkormányzati fenntartású intézményben járnak, mert nagyon hasonlít a náluk működő magánóvodákra, olyan jól felszerelt és barátságos.
Vendégeink nagy érdeklődéssel nézték végig Föld napi interaktív kiállításunkat is, amit éppen használatban láthattak, mert a négyéveseink örömmel játszották a felkínált tevékenységek valamelyikét. Többéves hagyomány, hogy néhány napra a tornatermet kiállító teremmé alakítjuk, és a gyerekek változatos játékokon, cselekvéseken keresztül szerezhetnek tapasztalatokat, ismereteket arról, hogy ők mit tehetnek a környezetük megóvásáért, az élővilág tiszteletben tartásáért, a pazarlás csökkentéséért.
Óvodánk udvara a tavalyi felújítás után maximálisan kielégíti a gyerekek mozgásigényét, de az átalakítás során lecsökkent a növények számára fenntartott hely, illetve a kertészkedésre alkalmas felület. A két udvarrész közti átjáróban – ennek felújítását erre az évre ütemezte a fenntartó – saját kezűleg alakítottunk ki tanösvényt. Fontos volt számunkra, hogy a zavartalan madáretetés, itatás továbbra is megvalósulhasson, a kis tó „működjön”, valamint a virágos kerten kívül valamennyi csoportnak legyen egy-egy növényes ládája, amit a gyerekek maguk gondozhatnak.
A delegáció tagjainak tetszett, hogy a belvárosban, ilyen kis területen is megtaláltuk a kertészkedésre, madáretetésre, komposztálásra a módot, és kihasználjuk a rendelkezésünkre álló lehetőségeket. Sok praktikus és gyakorlatias kérdést tettek fel, hiszen más nemzeteknél mások a lehetőségek, szokások és hagyományok. Örömmel tettünk eleget az izgalmas felkérésnek, és látva a delegáció tagjainak őszinte érdeklődését, örömmel fogadtuk dicsérő szavaikat is.
Az esemény után dr. Maruzsa Zoltán helyettes államtitkár levélben fejezte ki köszönetét és elismerését intézményünk felé a színvonalas szakmai eseményért:
„Köszönjük, hogy a kisgyermekek aktív közreműködésével mutatták be az óvoda mindennapi és a fenntarthatóságra nevelés érdekében folytatott kiváló munkájukat. Mindezeket még alátámasztják külföldi kollégáink elismerő szavai és az azóta írt köszönő e-mailekben külön kiemelt pozitív vélemények is az intézménylátogatások programjairól. Még egyszer megköszönve a köznevelés iránti elkötelezettségüket, munkájukhoz további sok sikert kívánok!”
Müllerné Nagy Krisztina
környezeti nevelő és óvodapedagógus