Dr. Nádai Magda: Századunk gyémánt félkrajcárja A gyermekek találkozása a hulladékokkal
Igaz, hogy a kiadvány logója, a „kiskakas” is mesefigura, de a mese cselekménye: a kidobott szemétben értékkeresés és értékre találás adott vezérfonalat a kiadványhoz, hogy a gyermek saját tapasztalatai segítségével döbbenjen rá a háztartási hulladékok hasznosíthatóságára.
„A kiskakas szorgalmasan kapirgált a mesebeli szemétdombon és hopp! Egyszerre csillogó-villogó kincsre bukkant. Talán pont ez nyitotta fel szemfüles dédapánk szemét és még fiatalon rájöttek, hogy az addig kukába hajigált szemétben mennyi érték rejtőzik. Elkezdődött a papír, üveg, fém, később a műanyag külön-külön gyűjtése. Apadtak a városszéli szemétkupacok. Olcsóbban gyártották pl. az üveg-, papír-, és alumínium árukat. Nemsokára ki-ki érdeklődéssel forgatta az újrapapírból, újraműanyagból készült „újravalamiket”.
-Aha! Érdemes volt!- Szülőről gyerekre ragadt a megfontolt vásárlás és a hulladék megbecsülése. Manapság már minden okos kisgyermek tudja: a hasznosítható hulladék nekünk olyan érték, mint a mesebeli kiskakasnak a gyémánt félkrajcár! S ha nem tudja, ebből a kis füzetből rádöbben!”
A kiadvány óvodások és kisiskolások számára készült, és három részből épül fel:
1. Kisgyerek színes-képes "munka" füzete, amit nézeget, amibe rajzol, színez, ami irányítja, mit tegyen. Végén sok életből vett fotó. (32 oldal)
2. Felnőtt füzet bőséges tartalommal, ami a gyermekkel foglalkozó személyt segíti mondanivalójában, tetteiben. (16 oldal)
3. „Gyémánt félkrajcárt keresők” társasjáték; hulladékgyűjtés és hasznosítás
Kiadó: Bafila Kft.
2013.