Segíts a beporzóknak!
A beporzás kapcsán általában mindenkinek a méhek jutnak eszébe, pedig a világon ennél sokkal több beporzó faj kapcsolódik be ebbe a munkába: sok más rovar, puhatestűek, gerincesek (pl: kolibrik, denevérek) is. Egyes cikkek, tanulmányok szerint évente mintegy 2,5%-kal csökken a rovarok száma (2019), aminek fő oka az élőhelyek megváltozása, a szennyezések, az invazív fajok megjelenése és a klímaváltozás.
A jeles napok között már korábban megjelent a Méhek és beporzás európai hete (2012), a Méhek napja (április 30.) és a Méhek Világnapja (május 20.) is, de ezek a zöld napok csak a méhekre irányították rá a figyelmet.
2018. január 11-én két természettudós, Györfy Borbála és Vásárhelyi Tamás hívta fel a figyelmet a többi beporzó fontosságára, és kezdeményezték a Beporzók Napjának megünneplését március 10-én. A jeles nap célja, hogy segítse a rovarokkal szembeni ellenérzés legyőzését, felkeltse irántuk az érdeklődést, felhívja a figyelmet az emberek és a növények közti kapcsolatra, növelje a beporzókkal kapcsolatos általános ismereteket. A Kárpát-medencéből is több település csatlakozott már ekkor is a felhíváshoz.
Hogyan segíthetünk mi ezeknek a rovaroknak? Nagy segítség lehet, ha:
- „beporzóbarát növényeket ültetünk és gondozunk,
- gondoskodunk fészkelőhelyekről,
- kerüljük a rovarölőszerek használatát,
- és terjesztjük az ismereteket.”
Zöld Óvodaként e jeles nap beépítése környezeti nevelésünkbe alkalmat nyújthat egyrészt a beporzás fontosságának megismertetésére, másrészt a „nem szeretem” állatokkal kapcsolatos szemléletformálásra a gyerekeknél és rajtuk keresztül a családoknál is. Mintaadásunkkal alakítjuk a gyermekek környezeti attitűdjét, segítjük a fajok sokféleségének fennmaradását. Támogatjuk az ENSZ által meghatározott Fenntartható Fejlődési Célok közül a Szárazföldi ökoszisztémák védelmét (15.) és hosszútávon az Éhezés megszüntetését (2.) is, hiszen a rovarok porozzák be a haszonnövényink nagy részét. A beporzásban résztvevő rovarokat az egész óvodai életet átható, komplex, közvetlen tapasztalást elősegítő tevékenységekkel ismertethetjük meg a gyermekekkel, oldhatjuk félelmüket, telepíthetünk mesterséges élőhelyeket környezetünkbe (darázs garázsokat, vagy más néven rovarszállókat).
„Élet ünnepnapok nélkül: hosszú út vendégfogadó nélkül.” – mondta Démokritosz.
A zöld ünnepek azért vannak, hogy kiemelkedve a mindennapokból ráirányítsák a figyelmet egy-egy fontos dologra, hogy az év többi napján tegyünk a problémák megoldásáért.
Csatlakozzatok ti is a Beporzók Napjához, hogy közös ünnepléssel minél többen ráébredjenek, a rovarok tevékenységének fontosságára, és támogassák fennmaradásukat élhető jövőnkért!
Néhány link, amelyek segítik a tájékozódást:
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=GNruEGRayNk&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0Z4pMYBcOXj63liL0jaa2nQLeoLahF4yY42IfzYDoj6a9W1e6mJeC1av4
http://www.beporzoknapja.hu/wp-content/uploads/2018/02/N%C3%A9vtelen-2.png https://www.youtube.com/watch?v=nO0MpkHUSK4
http://www.ovi-suli.hu/a-beporzok-orszaga.pdf
https://www.hegyvidek.hu/download.php?docID=75592
https://view.genial.ly/5ef8ad3f6c5e990d98ea4128/interactive-content-beporzok
http://mkne.hu/fajlok/egyeb/Kovacs-T-Nagy-A-Beporzok-napja-2019%20vegleges.pdf
https://videakid.hu/videok/animacio/mezenguz-2007-teljese-film-zYM7SOd42jgfplfk
Bolla Zoltánné
Agrárminisztérium Veszprém megye
Zöld Óvoda Bázisintézményi mentora